Mermer Ustası

Mermer ustası nedir; Mermer, belirli fiziksel ve kimyasal işlemler sonucunda kireçtaşından oluşan metamorfik bir kayadır. Atölyelerde veya fabrikalarda mermerleri işleyen çalışanlara mermer ustası denir. Mermerin yapısında demir oksidin varlığı, taşı kırmızı, pembe veya kahverengi yapar. Demir sülfür veya bir miktar grafit, taşa mavi-siyah bir renk verir. Klorit ve epidot kalsit ile karıştırılırsa mermer yeşil olur. Taşın renginin, deseninin kesileceği yöne bağlı olması ilginçtir. Ve güzelliğini ancak cilalandıktan sonra tam olarak ortaya çıkarır. Saf beyaz mermer 30 cm kalınlığa kadar parlar.Mermer işleme büyüleyici bir sanattır, Ocaktan itibaren ve sevkiyata hazır konteynerlere yükleninceye kadar mermer levhalar farklı dönüşüm aşamalarından geçer. Mermer ustaları İhtiyaçlara bağlı olarak her bir mermer bloğu, merdiven inşa etmek veya yer döşemesi, duvar döşeme vb. Yerlerde kullanılmak üzere plaka halinde veya gerekli ölçülere göre keser.

İşleme aşamaları;

  • Mermer madenciliği; Doğa, binlerce yıldır mermere şeklini ve rengini sağlamakla görevlidir. Bu nedenle, bu her zaman benzersiz, nadir bir malzemedir.
  • Mermer blokların teslimi ve boşaltılması; Bloklar ocaktan çıkarıldıktan sonra bunlar kamyonlar ile işlenmek üzere üreticilere taşınır. Her üretim merkezinde bloklar boşaltılır ve kesilmeden önce blok sahasında sınıflandırılır.
  • Mermer kesme; Mermer, çok telli veya blok kesiciler kullanılarak kesilir. Boyutlarına bağlı olarak, bloklar farklı yöntemler kullanılarak kesilebilir, yani büyük bloklar çok telli kesicide işlenirken, daha küçük, düzensiz bloklar blok kesiciler kullanılarak kesilecektir. Amaç, herhangi bir israfı mümkün olduğunca azaltarak bloğun ölçümlerinden en iyi şekilde yararlanmaktır.
  • Güçlendirme ve cilalama; Levhalar daha ileri işlemler için üretim hattına alınır. İlk adım olarak, daha fazla direnç için bir ağ eklenerek malzeme güçlendirilir. Parlatma: mermer ustası bu durumda, pürüzsüz, parlak bir yüzey bırakarak mermerin parlaklığını ve rengini arttırır. Parlatma süresi blok boyutlarına göre değişecektir. Genellikle 45 ila 60 dakika sürebilir.
  • Levha depolama ve yükleme; levhalar sergilenmeye hazır olacak veya doğrudan sevkiyata hazır ambalajlamaya gidecektir. 

Mermer dünya çapında büyük ilgi görüyor. Bu nedenle dünyanın her yerinde kolayca bulabilirsiniz. En yaygın ulaşım araçları arasında, mermerimizin nihai varış noktasına ulaşmasını sağlamak için gemiler, kamyonlar ve trenler bulunmaktadır.

Yorumlar

Yorumunuzu Belirtin

MERKEZ OFİS

Kartaltepe mahallesi Limonçiçeği Sokak No 7A 
Bakırköy/İstanbul

0212 951 11 34

MOSCOW OFİS

Ulitsa Myasnitskaya 24/7
Moscow Center / Russia

+7 903 241 16 01
Logo

İnsanbul insan kaynakları ve danışmanlık ltd şti,özel istihdam bürosu olarak 14.10.2019 - 13.10.2022 tarihleri arasında faaliyette bulunmak üzere TÜRKİYE İŞ KURUMU İŞKUR tarafından 1111 belge numaralı izin belgesiyle özel istihdam bürosu olarak faaliyet göstermektedir.4904 sayılı Türkiye iş kanunu gereğince iş arayanlardan menfaat sağlanması ve ücret alınması yasaktır.