Sera elemanı nedir?

Sera ve sera elemanı nedir; Kışın, meyve ve sebze yetiştirmek amacıyla uygun çevre koşulları oluşturularak, kışın ısıtılan bir serada, bitkilerin yazın yetişebileceği uygun çevre koşullarını sağlamak için seranın iç sıcaklığını ve nemini belirli sınırlar içinde tutan yapılara sera denir. Bu yapıların örtüsü fiberglas, plastik veya camile örtülür. Plastik örtülü seralarda meyve, cam örtülerin altında da sebzeler yetiştirilir. Isıtma, havalandırma, sulama, gübreleme ve ilaçlama ile sebze, meyve veya çiçek yetiştiren çalışanlara sera elemanı denir. Ülkemizde Akdeniz iklimine sahip olan yörelerde yapılmaktadır. 

Sera Yetiştiriciliği Nedir; Sera Tarımı, bir sera ekosistemi ortamında mahsul ve sebze yetiştirme sürecidir. Seralarda yetiştirme, çiftçilerin ürün kalitesini artırırken performanslarını artırmalarına, bitkilerin sağlıklı, güçlü ve güzel büyümeleri için ideal koşullara sahip mikro ekosistemlerde izole etmelerine olanak sağlayan bir uygulamadır. İster ticari bir çiftçi ister bahçıvan olun, seracılık sınırlarınızı genişletir, daha zarif bitkiler yetiştirmenize ve meyve kalitesini iyileştirmenize yardımcı olur. Bitkiler insanlar gibidir, herkes aynı şeyleri sevmez. Dağ yerine sahili, baharatlı yerine tatlıyı tercih eden insanlar olduğu gibi, her bitki türünün kendine özgü tercihleri ​​vardır ama hepsinin ortak noktaları ve bunların içinde en önemlileri güneş ışığı ve topraktır. Güneş Işığı; Güçlü ve güzel büyümek için bitkilerin güneş ışığı ile fotosentez ile elde edilen bir besin olan ATP'ye ihtiyaçları vardır. Ayrıca, Toprak, toprağın kalitesi ve ortalama sıcaklık.

Sera Havalandırmasının Önemi; Seranın içi, seranın oksijen bakımından zengin, karbondioksit bakımından fakir olan iç havasını, dış atmosfere kıyasla dış hava ile değiştirmek için havalandırılır. Bu şekilde bitkilerin üretimi için ihtiyaç duydukları karbondioksit seraya ulaştırılır. Sera havalandırması, sera içindeki sıcaklığı sabitleştirilerek, yani aşırı güneş ışığının neden olduğu yüksek ısıyı seradan uzaklaştırmak için yapılır. Seradaki orantılı nemin dengelenmesi havalandırma yoluyla da sağlanabilir. Serada aşırı nem, bitkilerde bazı hastalık faktörlerinin ortaya çıkmasına neden olabileceği gibi bitkilerin terlemesini de engelleyebilir. Terlemeyi bırakan bitki topraktan su ve besin alamadığı için bitki üretimi de durur.

Sera Havalandırma Sistemlerinin Özellikleri
Sera havalandırma sistemleri bitkiler üzerinde hava meltemleri oluşturmamalıdır. Hava hareketi bitkilerin üstündeki boşlukta olmalıdır. Buna karşılık, bitkilerin bulunduğu yerde yeterli hava değişimi sağlanmalıdır.
Seraya giren taze hava doğrudan bitkilere yönlendirilmemelidir.
Havalandırma elemanı sağlam olmalı ve iyi kapanabilmelidir. Böylece hava değişimi sırasındaki ısı kayıpları minimumdur.
Havalandırma elemanı su geçirmez olmalı, rüzgâra maruz kalmamalıdır.
Havalandırma sistemi dış etkiler altında açılıp kapanmamalıdır.
Sera havalandırma boşlukları yeterince geniş olmalıdır.
Havalandırma devresi, çalışırken teknik sorunlar yaratmamalı, çok az kuvvetle açılıp kapanabilmelidir.
Isıtma
Isıtma veya elektrik, özellikle soğuk iklimlerde dünya çapında seraların işletilmesinde en önemli maliyetlerden biridir. Bir serayı ısıtmanın temel sorunu, sera örtüsünden kaybedilen ısı miktarıdır. Kaplamaların, ışığın yapıya girmesine izin vermesi gerektiğinden, tersine çok iyi yalıtılamazlar. 
Soğutma
Soğutma genellikle seranın içindeki bitkiler için çok ısındığında pencereler açılarak yapılır. Bu, manuel olarak veya otomatik bir şekilde yapılabilir. Sıcaklık farkı nedeniyle pencereleri açarak sera içindeki sıcak hava soğutulabilir.
Sulama 
En gelişmiş seraların birçoğunda, yalnızca gezegenin en değerli kaynağını korumakla kalmayıp aynı zamanda bize zaman ve para tasarrufu sağlayan otomatik veya manuel olarak çalışabilen sulama sistemleri vardır.
Sera elemanı fiyatı; serada çalışan kişinin deneyimine, sorumlu olduğu alana ve çalışma saatlerine göre farklılık gösterecektir ama taban olarak asgari ücretten az alamazlar. 

Yorumlar

Yorumunuzu Belirtin

Etiketler


MERKEZ OFİS

Kartaltepe mahallesi Limonçiçeği Sokak No 7A 
Bakırköy/İstanbul

0212 951 11 34

MOSCOW OFİS

Ulitsa Myasnitskaya 24/7
Moscow Center / Russia

+7 903 241 16 01
Logo

İnsanbul insan kaynakları ve danışmanlık ltd şti,özel istihdam bürosu olarak 14.10.2019 - 13.10.2022 tarihleri arasında faaliyette bulunmak üzere TÜRKİYE İŞ KURUMU İŞKUR tarafından 1111 belge numaralı izin belgesiyle özel istihdam bürosu olarak faaliyet göstermektedir.4904 sayılı Türkiye iş kanunu gereğince iş arayanlardan menfaat sağlanması ve ücret alınması yasaktır.