Çocuk bakıcısı nedir

Çocukların ebeveynleri ya da yasal vasileri adına geçici olarak çocuklara bakan kişiye çocuk bakıcısı denir. Genelde – bakıcı – olarak da adlandırdığımız çalışanlar bakıma muhtaç her yaştan çocuğa bakabilirler. En önemli işleri, baktıkları çocukların güvenliğini ve esenliğini sağlamaktır. Bakıcınız, çocuğun kendine özgü davranışlarına rehberlik edebilecek onu anlayabilecek bir karaktere sahip olması gerekir. Her çocuğun ihtiyaç duyacağı bakım aynı değildir. Çocuk bakıcınızın da bu özellikleri karşılaması en beklenir şey olmalıdır. Çocuk bakıcısı, sadece onları koruyup yedirip içeren kişi olmamalıdır. Çocuğunuzun gelişimini de destekleyecek özelliklere de sahip olmalıdır.
Çocuk bakıcısını görevleri nelerdir;
Çocuk güvenliğinin Sağlanması; çocukların evde veya dışarıdayken güvende olduklarından emin olabilmek için sürekli gözetim altında tutulması gerekmektedir. Yemek yapmak için bulunduğunuz ortamdan uzaklaşmanız gerekirse, çocuğun güvenli bir ortamda olduğundan emin olunması ve sürekli kontrol altında tutulması gerekmektedir.   
Küçük çocukları yıkamak ve giydirmek, 
Biberonların hazırlanması ve temizlenmesi,
Yemekleri ve atıştırmalıkları hazırlamak,
Ev ödevine yardımcı olmak
Oyun oynamak ve eğlenmek,
Çocukların uyku saatleri dikkate alınmalı. 
Çocuk bezi değiştirme,
Çamaşır ve hafif ev işleri
Çocukların taşınması,
Çocukları zamanında yatağa götürmek,
Bakmakta olduğunuz çocuklarla iyi geçinmek gerçekten önemlidir ve bunun en iyi yolu onlarla tanışmaktır. Ebeveynler bebek bakıcısı olarak çalıştıracakları kişileri eve davet ederek tanışmak ve hatta bir kaç gün ücretli çalışmanızı isterlerse iyi bir izlenim bırakabilmek için mükemmel bir fırsattır. Ziyaretiniz esnasında uygun biçimde giyinmek, cana yakın tavırlar sergilemek hatta çocuklar ve ev hakkında sorular sormaktan çekinmeyin, ebeveynler bu sayede çocukları ile gerçekten ilgilendiğinizi ve işinizi en iyi şekilde yapacağınız izlenimi verirsiniz.
Küçük bir çocuğa veya yeni doğmuş bir bebeğe bakıyorsanız sağlıklı olmanız ve onun aşı takvimini takip etmeniz gerekir. 
            Pnömokok                                      Boğmaca                                          Kızamık  
            Difteri                                              Çocuk felci                                       Kabakulak    
            Grip                                                 Hepatit B                                          Suçiçeği
Bebekleri oldukça tehlikeli ve yaygın olan bu hastalıklardan korunması için aşılarının zamanında yapılması gereklidir çünkü bebekler henüz hastalıklara karşı gelişmemiş bağışıklık sistemine sahiptirler.
Banyo zamanı hem sizin hem de çocuk için eğlenceli olabilir. Öncelikle küvete doldurduğunuz suyun sıcaklığını kontrol edin. Bebek cildi hassas olduğundan kolayca yanabilirler. Çocuk küvette bulunduğu süre içinde mutlaka gözetim altında tutun. Tüm oyuncakları, havluları, sabunu ve diğer her şeyi alın. Durum ne olursa olsun, içinde su olduğu sürece her zaman banyoda küvetin hemen yanında bulunmalısınız. Telefonun çalmasına ve kapı zilinin cevapsız kalmasına izin verin. Bir çocuğun suda ve çevresinde korunmasını sağlamaktan daha önemli bir şey yoktur.
Küçük çocuklar ve bebekler bezlerini kirlettiklerinde mümkün olan en kısa zamanda değiştirilmesi gerekir. Alt değiştirme masasındayken çocuğun yanından asla ayrılmayınız.
Bebek bezlerini, pudrası ve ıslak mendilleri hazır bulundurunuz.
Bebeklerin biberonları iyice temizlenmeli ve bu esnada sıcak su kullanmalısınız. Biberonların ve emziklerin içinde ulaşılamayan kısımlarında temizlendiğinden emin olun.
Yemek hazırlama esnasında çocukların herhangi bir gıdaya karşı alerjisi olup olmadığı bilgisine mutlaka sahip olun ve abur cuburdan kaçınarak sağlıklı beslenmesine dikkat edin.
İlaç konusu oldukça önemlidir. Öncelikle ebeveyn onayı olmadan çocuklara asla ilaç vermeyin. Kullanılması onaylanmış ilaçları da belirtildiği gibi kullanmaya dikkat edin.
Çocukların disiplin stratejisini, ailenin tercih ettiği şekilde uygulanması gerekir çünkü tutarlılığı korumak açısından bu önemlidir. Yaramazlık yapan çocuğu azarlamak, bağırmak veya fiziksel şiddet uygulamak hiçbir zaman kabul edilemez. Çatışmaları nazik, sakin ve güvenli bir şekilde çözmeye çalışın. 
Okul çağında ki bir çocuğa bakıyorsanız,  öncelikle ödevlerini yapmasını sağlayabilirsiniz. Ödevlerinde yardımcı olmaya gayret edin. Televizyon ve oyun bundan sonra gelmeli. Çocukları okula bırakıp yine okuldan almak görevleri arasındadır.
Çocuğun ebeveynleri ile daima iletişim halinde bulunun. 
Çocukların oyun oynadıkları alanları ve oyuncaklarını temiz tutarak mikropları uzaklaştırın. Oyun alanlarında çocuklara zarar verecek materyallerin bulunmadığından emin olun. Ayrıca, çocuklara sık sık el yıkama, oyuncakları ve yabancı nesneleri ağızlarından uzak tutma ve takılmaları ve düşmeleri önlemek için oyun zamanından sonra tüm oyuncakları uygun yerlerine geri koymak gibi sağlıklı uygulamalara teşvik etmek de yararlıdır.
Çocukları eğlendirmek ve meşgul etmek için eğlenceli oyunlar veya el sanatları gibi faaliyetlerle onun hoş bir vakit geçirmesine yardımcı olun. Her gün mutlaka hava almasını ve sosyalleşmesi için parka götürme. 
Her çocuk bakıcısının ilk yardım konusunda eğitim almış ve deneyimli olması şarttır. Beklenmedik durumlarda beklenmeyen olaylar yaşandığında soğukkanlılıkla sorunun üstesinden gelebilmeli.
Çocuklara her gün kitap okuyarak onlara kitap okuma alışkanlığını kazandırın.
Çocukların oyun esnasında veya kusarak kirlettikleri giysilerini değiştirip yıkamakla da yükümlüdürler.
Çocuklara tuvalet eğitimi verme, el yüz yıkama ve diş fırçalama gibi eğitimleri mutlaka gözetmelidir.
Az uyuması ne kadar zararlıysa çok fazla uyuması da çocuğun gelişiminde olumsuz etkiler yapar. Az uyuyan çocuklar daima huzursuz tavırlar sergilerken, çok uyuyan çocuklarında gelişimi ve tecrübe edinimi kısıtlı olur.

Yorumlar

Yorumunuzu Belirtin

MERKEZ OFİS

Kartaltepe mahallesi Limonçiçeği Sokak No:6 Daire 1 - 2
Bakırköy/İstanbul

0212 951 11 34

MOSCOW OFİS

Ulitsa Myasnitskaya 24/7
Moscow Center / Russia

+7 903 241 16 01
Logo

İnsanbul insan kaynakları ve danışmanlık ltd şti,özel istihdam bürosu olarak 14.10.2019 - 13.10.2022 tarihleri arasında faaliyette bulunmak üzere TÜRKİYE İŞ KURUMU İŞKUR tarafından 1111 belge numaralı izin belgesiyle özel istihdam bürosu olarak faaliyet göstermektedir.4904 sayılı Türkiye iş kanunu gereğince iş arayanlardan menfaat sağlanması ve ücret alınması yasaktır.