insanbul

Yenidoğan Bebek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yenidoğan Bebek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Anne ve babalar bekledikleri dokuz aylık o inanılmaz döngü bitip bebeklerini kucaklarına aldıklarında, bambaşka bir dünyaya adım attıklarını daha net anlamayacaklardır. 


Aslında bugüne denk karşılaşılan sorunların pekte önemli olmadığını, kucaklarında duran o minik canlının güzelliğinde unutacaklardır. Fakat asıl serüven ebeveynler için şimdi başlayacak, anne ve baba olma konusunda derin bir sonsuzluk içinde kaybolacaklardır. Bu noktadan sonra ilk defa anne baba olan kişilerin en büyük sorularının başında tabi ki, Yenidoğan bebek bakımı nasıl olmalıdır? sorusu yer almaktadır. 

Yenidoğan bebekler son derece hassas ve narin olmaları ile birlikte, bakmaya ve dokunmaya kıyamayacak bir güzelliği de üzerinde barındırmaktadır. Anne ve babalar bu dönemde son derece stresli ve panik halinde olsa dayenidoğanbebek bakımı püf noktalarını öğrenmek yerine, ilk olarak sakin kalmayı öğrenmelidir. Anne ve babanın yaşamış olduğu kaygı bozuklukları, stres ve üzüntü direk olarak bebeğinde etkilenmesine ve huzursuzluk yaşamasına neden olacaktır. Bu nedenle taze anne babaların, kendileri ve bebekleri için yapmaları gereken ilk şey sakin, mutlu ve huzurlu bir yaşam alanı yaratmaktır. 

Yenidoğan Bebek Beslenmesi 

Dünyaya gözlerini yeni açan ve bu ortama yabancı olan yenidoğan bebeklere, kesinlikle dışarıdan insanların çok sık temas edilmesi önlenmeli ve bebeğin annesi ile bütünleşmesi adına yaratılan ortamın ihlal edilmemesine dikkat edilmelidir. Anne ve bebek doğum sonrası ilk temas ettikten sonra, anne ile özellikle beslenme sırasında hep aynı teması kuracaktır. Bu temas anne ve yenidoğan bebek arasındaki bağın kuvvetlenmesine büyük bir katkı sağlayacaktır. Anne sütü yenidoğan bebek beslenmesi açısından son derece önemli bir unsurdur. Uzmanlar tüm anneler olağan dışı durumlar haricinde kesinlikle ilk altı ay anne sütünü önermektedir. Yenidoğan bebeklerin ilk beslenmesi doğum anından yarım saat ya da bir saat sonra yapılmaktadır. Bu süreçten sonra devam edilmesi gereken emzirme düzeninin sıklığı bebeğin ihtiyaç durumuna ve annenin süt durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Anne sütü alan bebeklere ilk altı ay su verilmesi önerilmemektedir. 

Doğumdan sonra sütü gelen ve çocuğunu besleyebilecek durumda olan kişilerin bu şekilde devam etmesi, bebeklerin sosyal gelişiminden zeka durumuna kadar birçok olguyu doğrudan ve olumlu bir şekilde etkilediği belirtilmektedir. Tabi ki çeşitli nedenlerden dolayı sütü gelmeyen ve bebeğini anne sütü ile besleyemeyecek durumda olan kişilerin, hekimlerinin önerdiği toz mamalar dışında herhangi bir ürünü kullanmaması gerekmektedir. Son olarak yenidoğan bebeklerde görülmekte olan sarılık sorununun, yenidoğan bebek beslenmesi ile doğrudan alakalı olduğu unutulmamalı ve bebekler uyusa dahi nazikçe uyandırılarak beslenmeleri yapılmalıdır. 

Yenidoğan Bebeklerde Alt Değiştirme

Yenidoğan bebeklerde alt değiştirme işlemi sık sık yapılmalıdır. Özellikle beslenme öncesinde bebeklerin altı temizlenmeli ve bu beslenme sürecinin sakin bir şekilde tamamlanması sağlanmalıdır. Altı kirli olan bebeklerde huzursuzluk, ağlama ve ayaklarını yukarı kaldırma gibi çeşitli farklı hareketler gözlemlenebilmektedir. Beslenme sırasında bebeklerin bağırsak hareketleri hızlanmakta ve siz beslenme öncesi bebeğin altını açtıysanız dahi, beslenme sonrasında da aynı işlemi tekrar etmeniz gerekebilmektedir. Yenidoğan bebeklerde alt değiştirme sırasında belirli bir süre su ile ıslatılmış pamuk kullanılması önerilmektedir. Son derece hassas bir cilt yapısına sahip olan bebeklerin, cildinin zarar görmemesi ve pişik olmaması adına pişik kremi alt açma işlemi sırasında kullanılmalıdır. Kız bebeklerde alt temizleme işlemi önden arkaya yapılmalıdır.

Yenidoğan Bebeklerde Göbek Bakımı ve Banyo

Yenidoğan bebeklerde göbek bakımı, göbek kordonu düşene kadar büyük bir önem taşımaktadır. bu bölgenin kuru ve temiz olması son derece önemlidir. Yenidoğan bebeklerin göbek kordonu, günde iki ya da üç kez alkollü pamuk ile temizlenmelidir. Ayrıca göbek kordonunun bezin dışında kalmasına da özen gösterilmelidir. Yenidoğan bebek banyosu ise göbek kordonu düştükten sonra yapılmalı, o alanın mikrop kapması engellemek adına ise çok güzel bir şekilde kurulanmalıdır. Yenidoğan bebeklerin iki günde bir ya da gün aşırı banyo yapması yeterli olacaktır.

Bebek Bakıcısı
Türkiye'nin Bakıcı Platformu
Türkiye genelinde 3 Milyon bakıcı portföyü ve ve 10.000'den fazla bakıcı iş ilanı.